Bir yılda birlikte çok yol aldık

 Başlangıç Derneği’nin ilk tanıtım yazısını tam bir yıl önce kaleme aldım. Derneğimiz kurulalı henüz bir ay olmuştu. Dünya Emekçi Kadınlar gününün arifesindeydik; hekimler, psikologlar, sosyal hizmet uzmanları, özel sektör ve devlet kurumları elele vermiş, hummalı bir çalışma başlatmıştık. Değiştirmek istediğimiz koruma altındaki istismar mağduru kız çocuklarımızın kaderleriydi. Neler oldu neler.

  1. OHSAD (Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği) ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASB) İstanbul İl Müdürlüğü arasında protokol oluşturuldu ve imzalandı. Bu sayede çocuklarımız yüksek kalite ve konforda sağlık hizmetlerine devlete ek yük olmadan ulaştılar.
  2. Mağdur çocuklarımızın korunduğu Çocuk Destek Merkezleri’nin (ÇODEM) etüdü sonucunda, ASB yerleşkesinde, İstanbul’da çok az bulunan, bir çocuk/ergen yataklı psikiyatri kliniği oluşturulması için çalışmalar başlatıldı.
  3. ÇODEM’nde görevli psikolog, sosyal hizmet uzmanları ve idareciler için Çocuk Psikiyatrik Hastalıkları ve Diyalektik Davranışçı Terapi konularında uluslarası katılımlı ve uygulamalı 3 çalıştay düzenlendi.
  4. Boston, A.B.D., Massachusetts General Hospital, McLean Psikiyatri ve Fransiscan Çocuk Hastaneleri ziyaret edilerek çocuk/ ergen psikiyatri servisleri ve rehabilitasyon kurumları ile ilgili bilgi toplandı.
  5. ASB yerleşkesinde bir psikiyatri kliniği ve buna bağlı bir rehabilitasyon merkezinin bulunması, ÇODEM’ndeki psikoterapi takip programlarının da bunlarla entegre olmaları için bir sistem tasarlandı.
  6. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü ve ASB İl Müdürlüğü ile görüşme ve toplantılar yapılarak ortak psikiyatri kliniği projesi başlatıldı.
  7. Anne-Fetus, Anne-Baba-Bebek bağlanması konularında halka açık bir seminer verildi.
  8. Koruma altına alınan 0-2 yaşındaki bebeklerin psikolojik olarak sağlıklı gelişmeleri ve bağlanmaları için ASB çalışanlarına uygulamalı çalıştay düzenlendi.
  9. Çocuk sağlığı ve hastalıkları, çocuk ve ergen psikiyatri uzmanları tarafından 0-2 yaş bebek bakım kılavuzları oluşturuldu.

Bu yolculukta üç kadın, Berna Hocaoğlu, Menekşe Alpay, Petek Arıoğlu hiç yoldan ayrılmadık. Yola baş koyan iki kadın daha katıldı aramıza, Esra Çağlar ve Beril Bulucu.

Birçok kurum ve kişi bize yolda destek oldu. Hepsine müteşekkiriz. Çocuklarımız ve gençlerimiz için kim bir tuğla koyarsa gönülden minnet duyuyoruz.

Bizi onurlandıran davetler arka arkaya gelmeye başladı. Hisar Eğitim Vakfı Okullarının düzenlediği TEDx toplantısında derneğimizi tanıttık. Çocuk Dostları Kongresi’nde Anne-Fetus, Anne-Bebek bağlanması konularında konuşmacı olarak davet edildik. Basın sesimizi duyurmaya başladı.  Ve Arya Kadın Girişimci Platfromu’nun 2017 Fatoş Büyükkuşoğlu Güçlü Kadın Ödülü’ne layık bulunduk. Bunlar bize elbette büyük mutluluk ve enerji veriyor.

Bizim tek hayalimiz ise bir gün tüm çocuklarımızın travmalardan korunmuş olduğu, ÇODEM’nin sadece eğitmek, geliştirmek, refahı ve paylaşımı arttırmak için devletin desteklediği yuvalara dönüştüğü bir Türkiye ve Dünya’ya doğru katkımızın olmasıdır.

Yapılan her işin arkasında yapılamayan, denenip işe yaramayan, yapıldıktan sonra bozulan bir sürü emek var. Onlar başarısızlık değil. Öğrenme sürecimiz. Bir yaşındaki bebeğimiz, Başlangıçımız, henüz ayağa kalktı. Öğreneceği çok şey var. Biz elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Çünkü hayalimizi çok seviyoruz. Bizi izlemeye devam edin ve sağlıcakla kalın.

Petek Feriha Arıoğlu 07.03.2018

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.