Başlangıç Derneği olarak 3.yılımızı tamamladık.

Gebelikten Çocukluk Çağına:

Anne-Bebek Bağlanması ve Çocuğun Ruhsal Gelişimi

Başlangıç Derneği olarak 3.yılımızı tamamladık.

Bir çocuğun gelişiminin gebelikle başladığını biliyoruz. Bu yüzden bağlanma konusunu gebelik döneminden itibaren irdeliyoruz. 

Anne bebek ilişkisi, bebeklik ve erken çocukluk döneminde yaşananların bağlanma üzerine etkileri ve hayat boyu insanlararası ilişkiler üzerine etkilerini derneğimizin kurucuları arasında yer alan Psikiyatrist Dr. Menekşe Alpay anlattı. Bağlanmanın erişkin psikopatolojisi üzerine olan etkileri de bu sunumun içindeydi.

Perinatolog Dr. Petek Uzuner sunumlarında gebelik ve yenidoğan döneminde anne-bebek  bağlanması ile bilinç, benlik ve bağlanmanın nörolojik temelleri üzerine önemli bilgiler paylaştı.

Amerika’dan gelen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Bebek Ruh Sağlığı Uzmanı Dr. Beril Bulucu yenidoğan davranışlarının gözlemi ile anne ve bebeklere bağlanma kuramı çerçevesinde bilimsel yaklaşımları bizlere anlattı. Çocuğun nöro-bilişsel gelişmesi üzerine hem teorik hem pratik dersler verdi. Çocuklarımızla kurum içinde bu derslerin uygulamalarını yaparak hepimizi yenidoğan gözlemi,  sevgi beslemeli oyun tedavileri konusunda eğitti.

Theraplay eğitimleri kapsamında çocuklara oyunlarla özsaygı, bağlanma ve özgüvenin gelişimleri ve sosyal hayatlarındaki önemini aşılıyoruz. Theraplay Derneği Başkanı Klinik Psikolog Aslı Candan konferansta yaptığı sunumlarda bizleri bilgilendirdi.

Montessori Eğitim Uzmanı Çiğden Kanmış Montessori eğitim sistemi ve uygulama modelleri, çocuk gelişimi üzerindeki etkileri konularında bilgiler verdi.

Derneğimizin tedavilerine katkıda bulunmak için çalıştığı kız çocuklarının yaşadıkları travmalar, özellikle erken dönem bağlanma sorunları sonucunda psikolojik problemler ortaya çıkıyor. 

Bir yıl boyunca takip ettiğimiz çocukların gelişimlerini konferansımızda değerlendirdik. Yaptığımız bu olgu tartışmalarıyla nereden nereye geldiğimizin somut kanıtlarını gözler önüne serdik.

Her çocuğun farklı olduğunu kabul ediyor ve buna uygun eğitim modellerini uyguluyoruz. 

Çocuklar geleceğimizdir. Geleceğimizin ne kadar aydınlık olmasını istiyorsak çocuklarımızı da öyle bireyler olarak yetiştirmeliyiz.

“Çocuklar, göremeyeceğimiz bir zamana gönderdiğimiz canlı mesajlardır.” 

NEIL POSTMAN