2. Çalıştayımız

 

BAŞLANGIÇ Derneği, 14-17 Ağustos 2017 tarihleri arasında, İstanbul’da, devlet koruması altındaki istismar mağduru çocuklara hizmet veren, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda (ASB) görev yapan idareci, sosyal hizmet uzmanı, psikologlar ile, çocuk ve ergen psikiyatrisi uzman ve asistanlarına yönelik, Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) ve Diyalektik Davranışçı Terapi (DDT) konulu, uluslararası katılımlı bir çalıştay düzenledi.

Harvard Üniversitesi Global Psikiyatri ve Massachusetts General Hospital Medikal Psikiyatri Kliniği Şef Psikoterapisti, DDT Uzmanı Dr. Michelle Jacobo ve Andover Okulları Sosyal Hizmet Uzmanı Melissa Jacobo, DDT’nin Çocuk Destek Merkezleri’nde (ÇODEM) çalışan ve çocukların başa çıkma becerilerini geliştirme konusunda uygulamalı eğitim verdiler.

Londra Tavistock Kliniği’nden, DDT Uzmanı, Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Esra Çağlar, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Burak Doğangün, Uzmanlar Dr. Hülya Bingöl Çağlayan ve Dr. Tayyip Kadak, Psikiyatrist Doç. Dr. Cüneyt Uysal, TSSB, birlikte görülen hastalıklar, tedaviler, ergenlikte gebelik, anne ve bebek bağlanması, erişkinlerde TSSB konularını; ASB ve ÇODEM İdarecileri Salih Sinan Kaplan ve Şerife Koçer, ülkemizde koruma altına alınan çocuklar ve ergenlerin bakımının tarihçesi, yapılan çalışmalar, kaydedilen gelişmeler ve gelişmeye açık alanlar ile ilgili bilgi ve deneyimlerini paylaştılar.

 

Çalıştay Bildirisi

Harvard Global Psikiyatri ve Medikal psikiyatri kliniğin den DBT bölümbaşkanı Michelle Jacobo ve Melissa Jacobo ‘nun workshop sunumları,

Tavistock Londra Enstitüsünden Çocuk Psikiyatristi Esra Çağlar ve

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi çocuk psikiyatri hocalarımızın katılımıyla

PTSS una giriş ve DBT eğitimleri ve workshop çalışmaları.